امیر کوچولوی هشتم

شخصیت اصلی داستان، پسربچه‌ای نازپرورده است که همراه خانواده‌­اش در قصری زیبا و باشکوه زندگی می‌کند. او در زندگی خود همه چیز دارد، و هر چیزی هم که بخواهد برایش آماده می­‌کنند. ولی کمی که بزرگ­‌تر می­‌شود به او می­‌گویند که اگر بخواهد به زندگی قصرنشینی ادامه دهد، باید به سفر برود و برای خودش یک قصر بس ... ادامه
  • قوت تربیتی
  • قوت قلمی

موضوع کتاب

تغییر نگرش و رشد شخصیت یک نوجوان، در جریان تلاش برای رسیدن به یک هدف

خلاصه

شخصیت اصلی داستان، پسربچه‌ای نازپرورده است که همراه خانواده‌­اش در قصری زیبا و باشکوه زندگی می‌کند. او در زندگی خود همه چیز دارد، و هر چیزی هم که بخواهد برایش آماده می­‌کنند. ولی کمی که بزرگ­‌تر می­‌شود به او می­‌گویند که اگر بخواهد به زندگی قصرنشینی ادامه دهد، باید به سفر برود و برای خودش یک قصر بسازد. در همان آغاز سفر، تنهایی و سردرگمی امیرکوچولو را ناامید می­‌کند؛ اما خیلی زود به یاد قولی می­‌افتد که به مادرش داده است. این­گونه است که امیدوار و مصمّم به سفر خویش ادامه می­‌دهد. اما در میانه سفر و در یکی از شهرها حادثه­‌ای پیش می­‌آید که او را دستگیر و زندانی می‌کنند، ولی پس از مدتی موفق می­‌شود تا از زندان فرار کند. در این ماجرا، او با دوستان تازه‌ای نیز آشنا می­‌شود. امیرکوچولو برای ساختن قصر خود ناچار می­‌شود کارهای گوناگونی مانند آهنگری و باغبانی یاد بگیرد. تجربه این زندگی پر از کار و کوشش سبب می­‌شود تا او احساس کند دیگر زندگی در قصر برایش شیرین و جذاب نیست و دوست ندارد به قصر بازگردد.

پیام‌های کتاب

  • لذت حقیقی زندگی در رفاه نیست، بلکه در احساس «ارزش‌مندی» است.
  • در راه رسیدن به هدف، نباید از دشواری­‌ها و مشکلات پیشِ­‌رو هراس داشت.
  • سرنوشت هر کس به دست خود اوست و ما خود، زندگی آینده­‌مان را می­‌سازیم.

آسیب‌شناسی

در زمینه انتقال پیام‌های اخلاقی، سرشار از مستقیم­‌گویی است. نتیجه‌گیری‌های شخصیت اصلی داستان نیز، با شرایط سنّی او سازگاری ندارد.

جملات طلایی

  • او آموخته بود که هر کاری هر قدر هم سخت باشد، وقتی طرفش بروی و با آن دست و پنجه نرم کنی، آسان می‌شود. کار تسلیم توست.
  • با خودش قرار گذاشت که در زندگی چون چشمه باشد؛ بخشنده و روان. خود به نزد دیگران برود و باعث آبادانی شود و سعی کند همه از وجود او سود ببرند.

تصاویری از کتاب

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید