جَک جنگلی

این داستان، روایتی تخیلی از آینده است. زمین‏ در نتیجه چند قرن زیاده­‌روی در به کار بستن تکنولوژی، از هم فروپاشیده است. جمعیت‏ اندکی در چندین شهر دنیا زندگی می‏‌کنند، و گروهی نیز در جنگل­‌های اطراف و بیرون از حصار شهر، یک زندگی بدوی دارند. پسر نوجوانی به نام «کلایو» به ­خاطر اعتراض‏ به این اوضاع، به ... ادامه
  • قوت تربیتی
  • قوت قلمی

موضوع کتاب

مقایسه زندگی سنتی و مدرنیته، و رنج‌های انسان‌ها در دنیای جدید

خلاصه

این داستان، روایتی تخیلی از آینده است. زمین‏ در نتیجه چند قرن زیاده­‌روی در به کار بستن تکنولوژی، از هم فروپاشیده است. جمعیت‏ اندکی در چندین شهر دنیا زندگی می‏‌کنند، و گروهی نیز در جنگل­‌های اطراف و بیرون از حصار شهر، یک زندگی بدوی دارند. پسر نوجوانی به نام «کلایو» به ­خاطر اعتراض‏ به این اوضاع، به جزیره‏‌ای دور تبعید می‏‌شود. در آن‏ جزیره، نوجوانان دیگری هم از سراسر دنیا هستند که جرم آن‌ها مشابه جرم کلایو بوده و به آن‌ها آموزش داده می‌شود. کلایو همراه دو نوجوان دیگر به نام «کلی» و «سانیو» از جزیره می‌گریزد، ولی هنگامی که به جنگل‏ می‏‌رسند، به دست جنگلی‌ها اسیر می‌شوند. جنگلی‌ها اگرچه بدوی هستند، اما بافرهنگ‌اند و زندگی‏‌شان به فطرت انسانی نزدیک‌تر است. رئیس جنگلی‌ها که «جَکِ جنگلی» نام دارد، سه نوجوان را آزاد می‏‌گذارد که میان ماندن در جزیره و بازگشتن به شهر، یکی را انتخاب کنند. کلی و سانیو، ماندن در جنگل را انتخاب می‏‌کنند، اما کلایو بازمی‏‌گردد و به خانه یکی از آشنایان خود پناه‏ می‏‌برد؛ او به‌طور تصادفی، از زبان آن‌ها می‏‌شنود که‏ می‏‌خواهند او را به پلیس تحویل دهند. کلایو ناامیدانه پرنده­‌ای را که جک به او داده، آزاد می‌کند و پرنده، پیش جک بازمی‌گردد. جک حدس می‏‌زند که‏ دردسری برای کلایو پیش آمده است. طولی نمی‏‌کشد که جک و یارانش سر می‏‌رسند، با پلیس درگیر می‌شوند و کلایو را نجات می‏‌دهند. بدین ترتیب، کلایو تصمیم‏ می‏‌گیرد تا برای همیشه نزد جنگلی‌ها بماند.

پیام‌های کتاب

  • میان تبلیغات رسانه­‌ها و واقعیت زندگی، در عصر مدرنیته فاصله بسیاری وجود دارد.
  • مدرنیته بزرگ­ترین آفت زندگی بشر در دوره جدید است و زندگی سنتی و سازگار با فطرت انسانی، بسیار بهتر از آن است.

مخاطب ویژه

نوجوانی که در زندگی خود از رفاه بالایی برخوردار است از یک طرف، و نوجوانی که تصوری رؤیایی از زندگی مرفه دارد از طرف دیگر، می­‌توانند مخاطبان ویژه این داستان باشند.

آسیب‌شناسی

  • تبلیغ برخی از معنویت‌­های غیردینی مانند «شینتو»
  • توصیف­‌هایی درباره یک دختر، و کشمکش‌های مختلفی برای دستیابی و تنها شدن با او
  • باید میان قانون نادرست و قانون درست فرق قائل شد؛ قانون‌شکنی درباره هر قانونی مجاز نیست.

تصاویری از کتاب

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید