اصیل آباد

«اصیل­‌آباد» روستایی است که از هر نظر، در میان روستاهای اطراف نمونه است: مردها همگی اهل تلاش، اجاق‌ها و تنورها همواره روشن، کودکان همیشه بانشاط، دشت‌ها پر از علف، و گله‌ها همه سیرند. تا اینکه دوره­‌گردی غریبه وارد روستا شده و با نشان دادن چیزی به نام «شهرفرنگ» و فریادهایش برای دعوت مردم به تماشای آن ... ادامه
  • قوت تربیتی
  • قوت قلمی

موضوع کتاب

تغییر سبک زندگی یک روستا در نتیجه نفوذ یک عامل بیگانه، و اصلاح دوباره آن

خلاصه

«اصیل­‌آباد» روستایی است که از هر نظر، در میان روستاهای اطراف نمونه است: مردها همگی اهل تلاش، اجاق‌ها و تنورها همواره روشن، کودکان همیشه بانشاط، دشت‌ها پر از علف، و گله‌ها همه سیرند. تا اینکه دوره­‌گردی غریبه وارد روستا شده و با نشان دادن چیزی به نام «شهرفرنگ» و فریادهایش برای دعوت مردم به تماشای آن، نخست بچه‌های روستا را به سوی خود جذب می‌کند. اندکی بعد مردان و زنان روستا نیز شیفته تماشای شهرفرنگ می‌شوند، و به این ترتیب، سلیقه و علاقه­‌های آن‌ها کم­‌کم تغییر می‌کند: زن‌ها از شوهرهای‌ خود، جواهر و زیورآلات می‌خواهند و بچه‌ها برای داشتن اسباب‌بازی‌های گوناگون و لباس‌های رنگارنگ پا به زمین می­‌کوبند. به تدریج پای وسایل و امکانات شهری به روستا باز می‌شود. سرانجام، یکی از اهالی روستا به آن‌ها می­‌فهماند که با تماشای شهرفرنگ فریب خورده­‌اند. سپس شهرفرنگ را همان‌گونه که هست، به آن‌ها می‌شناساند.

پیام‌های کتاب

  • برای رسیدن به استقلال، باید امیدوارانه تلاش کرد.
  • «خودباوری»، «اعتماد به نفس» و «فریب نخوردن از ظواهر»، ضامن هویت هر ملت است.
  • برای استفاده از محصولات وارداتی بویژه محصولات فرهنگی، باید دقت بیشتری به خرج داد.

آسیب‌شناسی

پس از خواندن کتاب، نوجوان به صورت ناخودآگاه شرایط جامعه را با شرایط داستان تطبیق می‌دهد، که این امر ممکن است منجر به برداشت‌های نادرست گردد. به همین خاطر، توضیحات مربی و و والدین در این زمینه، ضروری به نظر می‌رسد.

جملات طلایی

  • در ظاهر هیچ چیز عوض نشده بود، اما درون بچه‌ها غوغایی بود. آن‌ها به خلاف همیشه، حوصله هیچ کاری نداشتند؛ نه در کلاس حواس‌شان به درس بود، و نه در صحرا به گله!
  • در مقابل پیله‌ور احساس کوچکی می‌کرد؛ فکر می‌کرد هر کاری که شهری‌ها می‌کنند، کار درستی است.
  • آن‌ها در صنعت از ما جلو افتاده‌اند اما اشتباهات زیادی هم کرده‌اند. همین اشتباهات باعث شده که با وجود آن همه پیشرفت، در بدبختی و فساد غوطه‌ور باشند. آن‌ها فقط به صنعت چسبیده‌اند و دین و اخلاق را فراموش کرده‌اند!

تصاویری از کتاب

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید