مَت میلیونر

«مت» پسری یتیم است که با ساختن یک بازی کامپیوتری میلیونر می‌شود. به این ترتیب، نوجوانی که تا پیش از این فقیر بود، ناگهان برای همیشه پول‌دار می­شود. او سرگرم خرج کردن می‌شود و هر بار تصمیم می­‌گیرد چیزهای جدیدتری بخرد. خریدهای او از دوچرخه آغاز می‌شود، و تا ماشین آخرین مدل ادامه می­‌یابد. اما پس از م ... ادامه
  • قوت تربیتی
  • قوت قلمی

موضوع کتاب

دگرگونی نگرش یک نوجوان به پدیده پول و ثروتمندی

خلاصه

«مت» پسری یتیم است که با ساختن یک بازی کامپیوتری میلیونر می‌شود. به این ترتیب، نوجوانی که تا پیش از این فقیر بود، ناگهان برای همیشه پول‌دار می­شود. او سرگرم خرج کردن می‌شود و هر بار تصمیم می­‌گیرد چیزهای جدیدتری بخرد. خریدهای او از دوچرخه آغاز می‌شود، و تا ماشین آخرین مدل ادامه می­‌یابد. اما پس از مدتی، این خریدها برای مت تکراری شده و او احساس می­‌کند که دیگر از پول‌داری خود خوشحال نیست. این­چنین است که پسرک درمی­‌یابد که تنها با داشتن پول نمی­‌توان خوش­بخت بود و خوش­بختی خریدنی نیست.

پیام‌های کتاب

  • خلاقیت، راه پیشرفت را نزدیک‌تر می‌کند.
  • پول و ثروت نمی‌تواند هدف اصلی زندگی باشد. آنچه مایه پیشرفت انسان و خوش­بختی حقیقی اوست، تلاش­‌گری است.

مخاطب ویژه

نوجوانی که شرایط اقتصادی خوب و خانواده­‌ای مرفه دارد.

آسیب‌شناسی

  • در یکی از موقعیت‌ها، محیط شنای دختر و پسر مختلط است.
  • نویسنده، کار را بهترین سرگرمی دنیا می­‌داند و توجهی به ضرورت رشد انسان نمی‌کند؛ از این­ رو هرچند کتاب برای تلنگر اولیه درباره ارزش‌ها بسیار خوب است، اما پس از مطالعه، نیازمند نقد و بررسی است.

جملات طلایی

مدتی گذشت تا مت فهمید، خرید آن روز درس بزرگی درباره پول به او آموخته است؛ و آن اینکه از خریدن صد تا چیزی که دوست داری، صد بار خوشحال نمی‌شوی و این کار در مواقعی حتی باعث دردسر هم می‌شود. مت نام این درس را «اصل شکلات» گذاشته بود. وقتی گرسنه هستی از خوردن یک شکلات لذت می‌بری، اما خوردن صد تا شکلات لذتی که ندارد هیچ، بیمارت می‌کند.

تصاویری از کتاب

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید